top of page

OSTATNIE POSTY:

Szereg napięciowy

Metale to duża grupa pierwiastków układu okresowego. Należą do nich zarówno odporne na działanie większości silnych kwasów złoto, jak i wybuchający w kontakcie z wodą potas. Zostały one uszeregowane według rosnącej zdolności do oddawania elektronów i aktywności chemicznej. Wodór został uwzględniony w celu łatwego określenia, które metale wypierają wodór z kwasów.

Li K Na Ca Mg Al Mn Zn Cr Fe Cd Co Ni Sn Pb H Sb Bi Cu Ag Hg Pt Au

Szereg ten obejmuje tylko najważniejsze metale, jest jednak wystarczający na potrzeby tego doświadczenia. Każdy metal oprócz litowców i części berylowców (reagują one z wodą zamiast z rozpuszczonymi w niej solami) wypiera z roztworów soli metale położone na lewo od niego, w odwrotną stronę proces nie zachodzi. Można to sprawdzić (POD NADZOREM NAUCZYCIELA), wrzucając kawałek cynku do roztworu siarczanu(VI) miedzi(II), chlorku cyny (UWAGA: ŻRĄCY) lub azotanu ołowiu (BARDZO TOKSYCZNY). Cynk pokryje się warstewką innego metalu a w roztworze będzie można wykryć jony cynku, w dwóch ostatnich przypadkach powstają ciekawie wyglądające kryształy. Wrzucenie kawałka miedzi do roztworu chlorku cynku nie da żadnych efektów.

Glin nie reaguje z siarczanem miedzi, gdyż ulega pasywacji, czyli pokryciu powierzchni blaszki warstwą tlenku nieprzepuszczalną dla innych substancji chemicznych i nierozpuszczalną w wodzie, zjawisko to wykorzystuje się przy przewożeniu kwasu azotowego(V) w aluminiowych zbiornikach. Jony chlorkowe zawarte w chlorku miedzi oczyszczają powierzchnię metalu z tlenku, umożliwiając zajście reakcji. Gazowym produktem jest wodór, można to sprawdzić przy użyciu łuczywka.

źródła: https://www.youtube.com/watch?v=_gKIjkHJjco https://pl.wikipedia.org/wiki/Szereg_napi%C4%99ciowy_metali http://biomist.pl/chemia/doswiadczenia-chemiczne/zarloczne-metale-i-propozycja-dla-nauczycieli/2554


bottom of page