top of page

OSTATNIE POSTY:

Reakcja sodu z wodą


Sód jest jednym z odczynników, które powinny znajdować się na wyposażeniu szkolnej pracowni chemicznej. Jest tak miękki, że można go kroić nożem. Zwykle jest przechowywany pod warstwą oleju parafinowego lub nafty, ponieważ reaguje z dwutlenkiem węgla i parą wodną zawartą w powietrzu, tworząc warstwę węglanu i wodorotlenku sodu. Te zdolności do reagowania z wodą zostaną przeze mnie wykorzystane w tym doświadczeniu.

Niewielki kawałek sodu należy ostrożnie wrzucić do parownicy lub krystalizatora wypełnionego wodą (można dodać fenoloftaleiny). Sód reaguje z wodą, tworząc wodorotlenek sodu i wodór:

2 Na + 2 H2O --> 2 NaOH + H2

Metal pływa na powierzchni cieczy z powodu niewielkiej gęstości wynoszącej 0,968 g/cm[3 w indeksie górnym] (gęstość wody wynosi 1 g/cm3) a wynosząca 97,72 stopnia C temperatura topnienia sprawia, że tworzy on kulę wprawianą w ruch przez wydzielający się wodór.

Umieszczenie kawałka sodu na mokrej bibule filtracyjnej powoduje jego samozapłon, za żółty kolor płomienia odpowiadają jony sodu. Ten sam efekt można zaobserwować, posypując płomień kuchenki gazowej solą kuchenną (NALEŻY ZACHOWAĆ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ, NIE ODPOWIADAMY ZA WYPADKI).

UWAGA: DOŚWIADCZENIA NIE NALEŻY POWTARZAĆ. UŻYCIE ZBYT DUŻEGO KAWAŁKA SODU MOŻE DOPROWADZIĆ DO WYBUCHU. WODA POZOSTAŁA PO DOŚWIADCZENIU ZAWIERA ŻRĄCY WODOROTLENEK SODU. DOŚWIADCZENIE WIĄŻE SIĘ Z DUŻYM RYZYKIEM POŻAROWYM.

źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sód Chemia Nowej Ery 2 wydawnictwo Nowa Era


bottom of page