top of page

OSTATNIE POSTY:

Zielony ogień

Doświadczenie to jest idealnym materiałem na pokazy chemiczne. Odczynniki do jego przeprowadzenia znajdują się na wyposażeniu każdej szkolnej pracowni chemicznej, kwas borowy można kupić w aptece. Jest to również doskonały przykład reakcji estryfikacji z wykorzystaniem kwasu nieorganicznego jako substratu.

W celu wykonania doświadczenia do kolby z rurką odprowadzającą należy wprowadzić kwas borowy, etanol i kwas siarkowy(VI) a następnie rozpocząć ogrzewanie. Boran trietylu jest niezwykle lotną cieczą, jego pary można podpalić u wylotu rurki pełniącej funkcję dyszy lub skroplić w chłodnicy i spalić jako ciecz. Zielony kolor płomienia pochodzi od związków boru zawartych w estrze, mechanizm ten nie będzie przeze mnie dokładniej omawiany. W celu zatrzymania reakcji należy zaprzestać ogrzewania naczynia, płomień gaśnie po pewnym czasie. Równanie reakcji estryfikacji:

H3BO3 + 3C2H5OH -> BO3(C2H5)3 + 3H2O

UWAGA: DOŚWIADCZENIE MOŻE BYĆ PRZEPROWADZANE TYLKO PRZEZ NAUCZYCIELA W FORMIE POKAZU, PONIEWAŻ WIĄŻE SIĘ Z DUŻYM RYZYKIEM POŻAROWYM. KWAS SIARKOWY JEST ŻRĄCY A KWAS BOROWY RAKOTWÓRCZY.

źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Boran_trietylu https://pl.wikipedia.org/wiki/Barwienie_płomienia_palnika


bottom of page