top of page

OSTATNIE POSTY:

Reakcje analityczne alkoholi

Alkohole to duża grupa związków charakteryzująca się posiadaniem jednej lub kilku grup hydroksylowych i alkila pochodzącego od węglowodoru. Ten wpis dotyczy metod rozróżniania alkoholi jednowodorotlenowych (metanol, etanol) od wielowodorotlenowych (glicerol-propanotriol i glikol etylenowy-etanodiol). Wykorzystuje się do tego wodorotlenek miedzi- odczynnik znany z próby Trommera i reakcji biuretowej. Glicerol i glikol roztwarzają wodorotlenek miedzi do ciemnoniebieskiego związku kompleksowego. Ilość dodanego na filmie siarczanu miedzi była niewystarczająca, konieczne było dodanie drugiej porcji.

Inną cechą alkoholi jest rzędowość - ilość atomów węgla przyłączonych do atomu węgla dołączonego do atomu z grupą hydroksylową- grafika może pomóc w zrozumieniu tego pojęcia.

Do określenia rzędowości alkoholi służy odczynnik Lucasa. Jest to nasycony roztwór chlorku cynku w 35% kwasie chlorowodorowym, który reaguje z alkoholem z otrzymaniem nierozpuszczalnego w kwasie chlorku alkilowego. Zmętnienie wywołane jego obecnością świadczy o pozytywnym wyniku próby. Dla trzeciorzędowego tert-butanolu (numer 4 na grafice) reakcja zachodzi natychmiast, drugorzędowy izopropanol (nr 3) reaguje po kilku minutach, może być konieczne ogrzanie w łaźni wodnej a pierwszorzędowy etanol (nr 2) i zero-rzędowy metanol (nr 1) nie reagują w temperaturze pokojowej.

UWAGA: METANOL I GLIKOL POLIETYLENOWY SĄ SILNIE TOKSYCZNE, NIE NALEŻY SIĘ NIMI POSŁUGIWAĆ. KWAS SOLNY I CHLOREK CYNKU TO SUBSTANCJE ŻRĄCE, WYKORZYSTYWAĆ JE MOŻE JEDYNIE NAUCZYCIEL. AUTOR NIE ODPOWIADA ZA WYPADKI SPOWODOWANE NIEODPOWIEDZIALNYM POWTARZANIEM DOŚWIADCZENIA.

źródła: https://pl.wikipedia.org/wiki/Glikol_etylenowy https://pl.wikipedia.org/wiki/Próba_Lucasa https://pl.wikipedia.org/wiki/Alkohole_wielowodorotlenowe https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzędowość https://pl.wikipedia.org/wiki/Alkohole https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c9/Types_alcohol.png


bottom of page