Próba Tollensa
- Klaudiusz Konopacki
- 8 maj 2017
- 1 minut(y) czytania
Próba Tollensa jest jedną z reakcji charakterystycznych glukozy, służy również do wykrywania aldhydów. Częściej jest jednak wykorzystywana w celach pokazowych ze względu na towarzyszący efekt wizualny. W szkołach jest jednk rzadko przeprowadzana, ponieważ odczynniki są drogie i niebezpieczne.
W celu przeprowadzenia próby do probówki zawierającej rozcieńczony roztwór azotanu(V) srebra należy dodawać roztwór wodorotlenku sodu do wytrącenia brązowego osadu tlenku srebra(I)
AgNO3 + NaOH -->AgOH 2 AgOH --> Ag2O + H2O
Następnie dodaje się wodę amoniakalną do roztworzenia osadu
Ag2O + 4NH3 + H2O › 2[Ag(NH3)2]+ + 2OH-
Kolejnym krokiem jest dodanie reduktora- formaldehydu (formaliny) lub glukozy i ogrzewanie w łaźni wodnej.
Ag2O + C6H12O6-->2Ag + C6H12O7
Reakcja dla glukozy nie uwzględnia obecności jonu diaminosrebra(I), związek ten został zapisany jako roztwór Ag2O w amoniaku, co nie jest poprawne, ale umożliwia lepsze zrozumienie reakcji.
2[Ag(NH3)2]+ + HCHO + 3OH- › 2Agˇ + HCOO- + 2H2O + 4NH3
Jest to reakcja dla aldehydu mrówkowego.
UWAGA: DOŚWIADCZENIE MOŻE BYĆ WYKONYWANE JEDYNIE PRZEZ NAUCZYCIELA. AMONIAK JEST DRAŻNIĄCY, WSKAZANE UŻYCIE DYGESTORIUM. AZOTAN SREBRA JEST TOKSYCZNY I MOŻE ZOSTAWIĆ NA SKÓRZE TRUDNE DO USUNIĘCIA CZARNE PLAMY, OBOWIĄZKOWE GUMOWE RĘKAWICZKI. ODCZYNNIK NALEŻY ZUŻYĆ W CIĄGU 2 GODZIN OD PRZYGOTOWANIA ZE WZGLĘDU NA NIEBEZPIECZEŃSTWO POWSTANIA WYBUCHOWEGO I TOKSYCZNEGO SREBRA PIORUNUJĄCEGO.
źródła: ,,Chemia Nowej Ery 3" wydawnictwo Nowa Era https://pl.wikipedia.org/wiki/Próba_Tollensa
Comments